Резолюцією ООН рекомендовано державам цього дня проводити заходи, присвячені підвищенню інформованості громадськості стосовно важливості збереження та освоєння водних ресурсів. Метою проведення заходів, присвячених цій даті, є привернення уваги до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.

 

Галопом по Європам
Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів — міжнародний день ООН, запроваджений Генеральною Асамблеєю в 1993 році (резолюція № А/RES/47/193 «Проведення Міжнародного дня водних ресурсів»). Резолюцією відзначено, що враховуючи важливість водних ресурсів у розвитку економічної діяльності і соціального благополуччя, яка не отримує широкого усвідомлення, 22 березня кожного року оголошується Міжнародним днем води, який починає відзначатися з 1993 року.
Резолюцією рекомендовано державам цього дня проводити заходи, присвячені підвищенню інформованості громадськості стосовно важливості збереження та освоєння водних ресурсів. Метою проведення заходів, присвячених цій даті, є привернення уваги до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.
У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття. Розроблена спеціальна Програма дій на ХХІ століття, метою якої є забезпечення кожного жителя нашої планети чистою питною водою. Кожний Міжнародний день води присвячується певній темі.

У цьому році День водних ресурсів відзначається в 25-й раз. Тема його – «Природа і вода». Він присвячений питанню використання природних чинників для подолання водних проблем 21 сторіччя.

Екологічні збитки, пов’язані зі зміною клімату, ведуть до криз, пов’язаних з водою, які спостерігаються в усьому світі. В результаті деградації грунтів і рослин, річок і озер, все частіше відбуваються повені, спостерігається посуха, забруднюються водойми. Коли ми нехтуємо нашими екосистемами, нам стає все важче забезпечувати себе водою, необхідною для життя і процвітання.

Згідно з гаслом «Природа і вода» нинішнього Дня природних ресурсів, багато проблем, пов’язаних з водою, допоможуть розв’язати рішення з урахуванням природних факторів. Необхідно розвивати «зелену інфраструктуру, що являє собою, по визначенню ініціативної робочої групи Green Ifrastrukture Work Group (США), зв’язану природну систему територій із зеленими насадженнями, яка вирішує міські проблеми шляхом взаємодії з природою і створює основу для соціального, економічного та екологічного здоров’я людини. «Зелена інфраструктура» перехоплює частину функцій «сірої» - транспортних та інженерних систем життєзабезпечення міста (дороги, площі, ливнівки, колектори) - використовуючи природні можливості, підкріплені інженерними рішеннями. Наприклад, створюються засаджені болотними рослинами ділянки біофільтрації. Дощова вода, вбирається, зберігається і очищається так само, як і в природі. Рослини відфільтровують забруднення, мікроорганізми їх переробляють і зменшують запах стічних вод. Це набагато дешевше в будівництві та експлуатації, ніж системи фільтрації «сірої інфраструктури». Така вода може бути пущена на іригацію, а може в відфільтрованому виді поповнити запаси чистих підземних вод. Зелені дахи і стіни, водопроникне дорожнє покриття теж скорочують кількість води, що йде в стоки. До речі кажучи, тротуарна плитка більш екологічне покриття ніж асфальт, адже на відміну від нього пропускає воду. Посадка нових лісів, повторне підключення річок до заплав і відновлення водно-болотних угідь допоможуть привести до балансу водний цикл, поліпшити здоров’я людей і надати їм засоби для існування.

Створення та модернізація систем збору, переробки та очищення води створює величезні можливості для суспільства. Галузь сталого розвитку (забезпечення наявності і раціонального використання водних ресурсів і санітарії для всіх до 2030 року) передбачає завдання скоротити втрати води, яка може бути утилізована і збільшити обсяги переробки і очищення води.

Вода - дивовижний, безцінний і незамінний дар природи. Виникає з цього приводу парадоксальне питання «Чому ми не хочемо помічати її цінності і не бережемо її?» Можливо, заходи, що щорічно проводяться в рамках Дня водних ресурсів, допоможуть людству гідно оцінити значення води, і питання, подібні вищенаведеному, не матимуть сенсу.