…І всупереч календарю й народженню весни,
гримів набат, хоча давно, вже не було війни …
                                         Людмила Щерблюк
 

35 років тому біля міста Прип’ять Київської області, на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, сталася аварія, яку за Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) класифікували за найвищим, сьомим рівнем небезпеки. Вибух на АЕС нагадував вибух дуже потужної «брудної бомби» - радіологічного розсіюючого пристрою - основним вражаючим фактором при якому є радіоактивне зараження. Чорнобильська катастрофа не знала кордонів. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, Східною Європою, Скандинавією.

За 35 років проведена маса заходів щодо усунення наслідків аварії. Постраждалі країни, а також міжнародні організації намагаються разом долати цю біду. Реалізовано ряд заходів в області радіоекологічного моніторингу, радіаційного контролю, сільського та лісового господарства. Згідно з недавно підписаним Указом Президента В. Зеленського «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи», Кабінет Міністрів має вжити невідкладних заходів щодо поліпшення протипожежного та санітарного стану лісів на території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення, зокрема на лісових територіях Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, а також щодо вдосконалення системи оперативного реагування, зокрема моніторингу та раннього виявлення пожеж тощо. Крім того, уряд повинен проаналізувати та актуалізувати законодавство щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та щодо соціального захисту постраждалих громадян, а також забезпечити контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, передбачених на відповідні цілі.

З перших хвилин аварії в боротьбу з її уже існуючими та майбутніми наслідками вступили люди, яких ми зараз називаємо ліквідаторами. Вони знали, що ризикують не тільки своїм здоров’ям, але й життям . Кредо “Якщо не я, то хто? ” вело вперед цих сильних духом людей, не зважаючи на всі сумніви і страхи. Ліквідатори - це люди з розвинутим почуттям відповідальності за своїх рідних, за своїх співвітчизників, за людство. Понад 600 тисяч осіб брали участь в ліквідації наслідків аварії і сьогодні ми віддаємо данину їх подвигу, висловлюємо подяку всім тим, хто працював і продовжує працювати над ліквідацією наслідків найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття.