- Подробности
- Создано: 13 января 2017 13 января 2017
Вода в канал подається через Головну перегороджуючу споруду, яка була збудована одночасно з Каховською ГЕС у п’ятдесятих роках минулого століття.
Загальна довжина магістрального каналу – 400,5 км. Проектна витрата по Головній споруді - 294 м3/с, планова площа зрошення в зоні ПКК - 460,8 тис.га. Перший пуск дніпровської води через головну споруду відбувся 25 травня 1958 року.
Гідротехнічний комплекс Північно-Кримського каналу - це власне магістральний канал, 37 водовипускних споруд, 3 водопідйомні і 5 дренажних насосних станцій, 11 підпірно-регулюючих споруд, 4 дюкери, 9 технологічних аварійних скидів, 38 водопропускних труб під каналом, 31,79 км закритої і 27,97 км відкритої колекторно-дренажної мережі, 3 водосховища повним об’ємом 61,9 млн. м3, 25 автомобільних мостів через ПКК, лінії диспетчерського зв’язку, Перекопський канал, гідровузол «Фронтове».
Магістральний канал, водосховища, розподільчі та міжгосподарські водовиділи пов’язані між собою спільністю режиму та безперервністю процесу розподілу водних ресурсів.
Проект експлуатації магістрального каналу був розроблений інститутом “Укрдіпроводгосп” в 1972-1974рр. по завданню Міністерства меліорації і водного господарства. В розробці проекту брали участь: інститут “УкрНВІГІМ”, інститут гідробіології Академії Наук УРСР та Управління Північно-Кримського каналу, яке здійснює експлуатацію гідротехнічного комплексу.
Управління Північно-Кримського каналу засновано в листопаді 1965 року і розташоване в місті Таврійську Херсонської області. Вибір місця розташування управління був обумовлений наявністю станції Каховка близької Одесько-Кишинівської залізничної дороги, а також річкового порту в Таврійську. Це давало змогу оперативно забезпечувати, спочатку будівництво, а потім і експлуатаційників Північно-Кримського каналу централізованими надходженнями будівельних матеріалів, паливно-мастильних матеріалів та різноманітної техніки. Важливе значення мало і те, що поруч знаходяться міста Нова Каховка і Каховка, які забезпечують управління кваліфікованими кадрами, мають мережу електропередач та телефонного зв’язку .
Управління Північно-Кримського каналу, як самостійне водогосподарське державне підприємство, підпорядковується безпосередньо Державному агентству водних ресурсів України, що експлуатує Північно-Кримський та Перекопський канали.
З 2014 року Північно-Кримський канал та Перекопський канал забезпечує водою сільгоспвиробників лише Херсонською області (Каховський, Херсонський, Скадовський райони). Управління взаємодіє з Каховським МУВГ та дільницями БУВР нижнього Дніпра, здійснює водоподачу в Олександрівську зрошувальну систему (ПК611+14), в Зональний магістральний канал(ПК520+14), в Чаплинський магістральний канал, в міжгосподарські водовиділи РМ-1,РМ-2. підтримує робочі рівні в магістральних каналах для роботи господарських водовиділів, насосних станцій та водозабірних пристроїв майже вісімдесят фермерських господарств, що користуються водою безпосередньо з Північно-Кримського та Перекопського каналів. При цьому зрошувані площі складають понад 47 тисяч га, занальний водозабір – біля 550 млн. м3.